U okviru ovogodišnje manifestacije Mjeseca hrvatske knjige Nacionalna kampanja za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom „I ja želim čitati!“ održano je 7. 11. 2024. događanje na temu Priča sa sretnim krajem u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu koja je ujedno domaćin i suorganizator događaja. Organizator je Hrvatsko knjižničarsko društvo.
U ime glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prof. dr. sc. Ivanke Stričević događaj je otvorila dr. sc. Sofija Klarin Zadravec. Jasmina Sočo pozdravila je uzvanike u ime predsjednice HKD-ove Komisije za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama. Predsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva Jasenka Pleško također je pozdravila prisutne i predstavnike Grada Zagreba te Ministarstva kulture i medija. Izaslanica gradonačelnika grada Zagreba bila je Marija Mustač, voditeljica Odjela za planiranje i zaštitu osoba s invaliditetom iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Sudionici Priče sa sretnim krajem istaknuli su važnost pripovijedanja, čitanja i pričanja priča djeci, osobama treće životne dobi i bolničkim pacijentima. Posebno su naglasili koliko je čitanje i pričanje važno za odrastanje tijekom obrazovanja.
Kampanja je razvila programe za djecu, odrasle i osobe treće životne dobi u kojima se naglašava dobrobit kulture čitanja i pričanja. Ljubav prema čitanju kreira maštu, obogaćuje jezične vještine poput razvoja govora i izgradnje vokabulara. Vrijeme provedeno u čitanju i pričanju stvara posebne trenutke povezivanja s djecom.
Stručni dio programa:
- Ivona Radić Tatar, profesorica logopedije (Poliklinika SUVAG): Zašto je važno čitati djeci od najranije dobi?
- Jasna Lisac, odgojiteljica savjetnica i Tamara Tutić, odgojiteljica mentorica (Dječji vrtića Iskrica): Kako rastemo uz priču?
- Višnja Babić, ravnateljica Gradskog kazališta Trešnja: Priče iz kazališta i života
- Ana Mužak, magistra psihologije i Jurana Pavlović magistra psihologije (Centar za psihološku podršku i razvoj „Pričaj mi“): Terapijski potencijal priča
- mr. sc. Zrinka Šimunović (Škola stranih jezika SUVAG): Hrvatski kao strani jezik
- Iva Plejić Brnčić, knjižničarka (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu): Pričom kroz tišinu
Glazbeni dio programa:
- Vitomir Ivanjek, pijanist
- Boris Rogoznica, glazbenik i skladatelj
- Zbor pjevača Prečko 50+
- Atomic Dance Factory, dječja hip hop i breakdance skupina
Događanje je medijski popratio Večernji list.
Foto: Sandra Domijan Radujković